sauna-tarihi

 

Günümüzde kültürel misyonlar arasında yer alan saunanın tarihçesi bundan 5000 yıl önceyi kapsamaktadır. Milattan önce ki sürelere dayanan sauna kültürünün ilk kez Finlandiya’da gerçekleştiği bilinmektedir. Belirtilen tarihler öncesinde kişilerin sauna kullanmalarında ki ana amaç sağlıklı ve dinç olabilmelerinden ibarettir. Bir çok bulaşıcı hastalıkların vücuttan arındırılmasında başarılı sonuçlar elde ettiren sauna bir çok Avrupa bölgelerinde yayılmaya başlamıştır.

Vücut rahatsızlıklarının en iyi şekilde giderilmesinde belirlenen oda sıcaklığının etkisi bir çok kişilerin daha istikrarlı sonuç elde edebilmesine neden olmuştur. Finlandiya’nın ilk elektrikli sauna sobası yapması sonucunda Avrupa bölgelerde üretimi hızlandırılmış ve sauna imkanlarının daha iyi bilinir hale getirilmesi sağlanabilmiştir. Finliler bu konuda büyüyen pazarı görmeleriyle beraber sauna sobaları yaparak ticarete atılmış ve bir çok dış ülkelerin sauna imkanlarından yararlanabilmelerine neden olmuştur. Finlandiya bölgesinde yaşamını sürdüren kişilere ait olan her evde muhakkak sauna sobası yer almaktadır. Yaşama ömürlerine de oldukça katkı sağlayan sauna sobası Finlandiya vatandaşlarının daha uzun yaşamasına neden olmuştur. Finlandiya bölgesinde ki hayat yaş ortalamasının 85-90 olduğu çok rahatlıkla görülebilmektedir.

Finlilerin günlük yaşamları içerisinde önemli bir parça haline gelmesiyle beraber hayat yaşının da ortaya koyulması bir çok ülkenin dikkat çekmesine neden olmuştur. Bu sebeple Türkiye’de de yaygın hale gelmiş olan sauna hemen, hemen her bölgede ve her alanda yer alarak insan sağlığına olan etkisini her seferinde rahat bir biçimde gösterebilmiştir.


Bizim İşimiz Sauna ve Sauna İmalatı

SAUNA denilince akla gelen ilk firma olabilmek tutku ve hedefimizdir.Tüm SPA merkezlerinin tercihi ve bu hedef doğrultusunda malzeme ve işçilik söz konusu olduğunda kaliteden ödün vermediğimizi yaptığımız ve yapacağımız projelerde birlikte tecrübe edebilmek dileğiyle. Tüm sauna ve imalatı konularında hizmet vermekteyiz.

Bize Ulaşın

Adres: Halil Rıfat Paşa Mh. Yüzer Havuz Sk. B Blok Perpa İş Merkezi 1B/281 Şişli/ İSTANBUL

Telefon: 0212 220 66 88 - GSM: 0532 589 60 88

E-Posta: info@kozasauna.com

Web: http://www.kozasauna.com